Bez kategorii

Jak wybrać rower dla dziecka [PORADY]

Od rowerów biegowych dla najmniejszych rowerzystów po młodzieżowe rowery górskie z przednim amortyzatorem. Dla młodych rowerzystów dostępnych jest wiele ciekawych modeli. Ale przy tak wielu wyborach, jak zawęzić wyszukiwanie? Poprowadzimy Cię przez proces znalezienia odpowiedniego roweru dla Twojego dziecka.

Aby dobrze dopasować rower, najlepiej jest, aby dziecko przymierzyło kilka modeli osobiście. W ten sposób można usiąść na siodełku, chwycić kierownicę, przetestować hamulce i dopasować siedzisko, aby upewnić się, że pasuje i można na rowerku jeździć wygodnie.

Jeśli nie jesteś w stanie osobiście ustalić rozmiaru roweru, nadal możesz znaleźć go online, dokonując pomiarów dziecka i porównując je ze specyfikacją roweru.

Jakiego roweru potrzebuje moje dziecko?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, szukając rowerka dla dzieci, jest to, że w przeciwieństwie do rowerów dla dorosłych, są one mierzone raczej rozmiarem koła niż ramy. Najpopularniejsze rowery dziecięce zaczynają się od kół 12 ”i do kół 24”. Następnie większe dzieci mogą wybierać spośród rowerów dla dorosłych , które zaczynają się od kół 26 ”.

Rozmiar koła to tylko jeden punkt do rozważenia przy poszukiwaniu roweru dziecięcego. Poniższa tabela ma charakter orientacyjny i nie powinna zastępować przymierzenia roweru osobiście. Podano tutaj szacunkowe przedziały wiekowe, ale należy pamiętać, że wiek nie jest głównym czynnikiem decydującym przy doborze roweru dla dziecka ze względu na różnice w wzroście, długości tułowia i nóg dzieci w obrębie przedziału wiekowego. Rower, który może zmieścić jednego 7-latka, może być za duży dla innego 7-latka z krótszymi nogami. Również rowerki z kołami tej samej wielkości mogą różnić się w zależności od producenta roweru.

Szczególnie ważne jest, aby wybrać rower, który jest dobrze dopasowany w momencie kupna, a nie zbyt duży, i do którego dziecko ma dorosnąć. Odpowiednio dobrany rower będzie łatwiejszy w obsłudze dla dzieci, znacznie bezpieczniejszy i przyjemniejszy w prowadzeniu.

Kiedy już zorientujesz się, jaki rozmiar koła potrzebujesz, poproś dziecko, aby przymierzyło kilka rowerów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru dla dziecka:

  1. Jak wysokie jest dziecko (lub jak długie są jego nogi)? Odległość między siedziskiem a podłożem – jest ważnym czynnikiem przy doborze roweru dziecięcego. Dziecko powinno mieć możliwość stania na rowerze z nogami płasko na podłodze.
  2. Czy może dosięgnąć kierownicy? Dziecko powinno być w stanie wygodnie chwycić kierownicę bez pełnego rozkładania rąk. Lekkie wygięcie w łokciach jest idealne. Powinny też być w stanie łatwo sterować i naciskać hamulce ręczne, które są wprowadzane od rowerów 12 ”.
  3. Wysokość siedziska:  rowery większości dzieci są zaprojektowane tak, aby jechały w bardziej pionowej pozycji. Powinny być w stanie wygodnie siedzieć i łatwo widzieć otoczenie. Nogi powinny być lekko zgięte w dolnej części skoku pedału.

Wskazówki dotyczące zakupu roweru przez Internet: jeśli robisz zakupy przez Internet, możesz zawęzić wybór, mierząc szew dziecka (długość wewnętrznej nogi), aby upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca powyżej wysokości stojącej roweru. Poszukaj wymienionych wysokości postoju dla określonych rowerów i porównaj tę liczbę z długością nogawki dziecka. Szew powinien być wyższy niż wysokość stania, aby dziecko nie spoczywało na górnej rurze.

Aby zmierzyć szew dziecka (lub długość wewnętrznej nogawki), weź dużą książkę lub notes w twardej oprawie, centymetr i ołówek.

  1. Niech dziecko stanie przy ścianie.
  2. Umieść książkę (grzbietem do góry) między nogami dziecka.
  3. Za pomocą ołówka zaznacz miejsce, w którym grzbiet książki styka się ze ścianą. Zmierz odległość od znaku do podłogi.

Rowery 12-calowe i 14-calowe

Przybliżony wiek od 2 do 4 lat (w zależności od wzrostu dziecka i długości nóg)

Rowery z 12-calowymi kołami i niskimi siedzeniami to świetny sposób dla najmniejszych rowerzystów, aby doświadczyć wolności i radości na dwóch kołach.Dzieci mogą łatwo nauczyć się balansować i jeździć. W tej kategorii możesz wybierać między rowerami biegowymi, które nie mają pedałów, a rowerami z pedałami, które mogą mieć również zdejmowane koła treningowe.

Rowerki biegowe :  są to rowery w najprostszej formie – bez pedałów, korby lub łańcucha, tylko koła i rama. Gdy dziecko chodzi lub jedzie na rowerze biegowym, ich stopy działają jak hamulce. Rowery te są zwykle lżejsze i łatwiejsze w obsłudze niż rowerki trzykołowe lub rowery z kołami treningowymi, dzięki czemu dzieci mogą podróżować na nich zaskakująco szybko. Rowery biegowe pomagają nauczyć najmłodsze dzieci, jak koordynować sterowanie i równowagę. Im lepiej sobie z tym poradzą, tym łatwiejsze będzie przejście do pedałowania.

Rowery z pedałami : Rowery z 12- i 14-calowymi kołami są dostępne z pedałami i kółkami treningowymi, które można zdjąć. Koła treningowe mogą dać dzieciom potrzebę zwiększenia pewności siebie, aby mogły zacząć jeździć samodzielnie. Są to rowery jednobiegowe z tylnymi hamulcami nożnymi, chociaż niektóre modele mają dodatkowy hamulec tylny sterowany dźwignią ręczną. Naprawdę małe dzieci mogą nie mieć siły na pedałowanie, więc możesz poczekać, aż będą większe lub zacząć od roweru biegowego.

Rowery 16-calowe

Przybliżony wiek od 5 do 8 lat (w zależności od wzrostu dziecka i długości nóg)

Gdy dziecko wyrosło z pierwszego roweru, 16-calowy rower jest zazwyczaj następnym krokiem. Często jest to pierwszy rower dziecięcy na pedały. Te rowerki zazwyczaj mają tylne hamulce. Większość ma kółka treningowe, które można zdjąć.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *